Az őszi időszak fő témája a tanulás, a közösségi életben való szerepvállalás, a a munka és a család közti harmónia megteremtése. Ehhez kerestünk támogató könyveket a Könyvkaptár könyvajánló blog segítségével. Persze a szórakozásról sem feledkeztünk meg!
„Nem akarok iskolába menni!”
Fontos történet a gyerekkori magányról, kirekesztettségről, vágyakról. Olyan ovisoknak, akik jövőre mennek iskolába, és olyan iskolásoknak, akik elsősek, másodikosok – vagy! nem érzik jól magukat abban a suliban, ahová járnak.
Oszkár magányos, nehezen talál barátokra, és úgy érzi, minden csoport, ami körülötte van, nem akarja őt bevenni – neki nem rasztás a haja, nincs sárga esőkabátja… túl kicsi, túl nagy.
A mesekönyv három történetet tartalmaz, az elsőben a magány érzésének feloldása, a csoportban való hely megtalálása, egy lombházikó építése a téma. A második már az iskoláról szól. Arról az iskoláról, ami nem tűnik a legjobbnak az ovis elválás után. A többiek menőbbe járnak, ahol sok digitális eszközt lehet használni, vagy mindenki angolul beszél vagy utazni kell ugyan autóval jó sokat, de mégis jobb, mint Oszkár sulija. Anya viszont kijelenti, hogy nem akar sokat utazni és nem akar 300 Eurót fizetni havonta… nem marad más hátra… – de ez már derüljön ki a könyvből, amihez mesés illusztrációk is tartoznak!
Saskia Huta – Ina Hattenhauer: A világ legjobb iskolája, Pagony Kiadó
Nem minden arany, ami fénylik!
Tudományos munka, szórakoztató formában, ez jellemzi Dr. Szabó Csaba könyvét. Sőt, mintha egy titkos megbeszélésbe csöppöntünk volna, hiszen egy kutatóorvos véleményét olvashatjuk egy olyan rendszerről, amiben sok a visszaélés, amiben a legelkötelezettebb diákok sem biztos, hogy tudnak érvényesülni. Számos, a tudományos életet választó doktorandusz hallgató életpályáját láthatjuk. Ők az egyetemi képzés után még három-öt évig kutatnak, aztán mégsem választják ezt a pályát. Hogy miért? Attól függnek, hogy az egyes kutatásokat támogatja-e valaki anyagilag. Ha ugyanis nem, akkor sem a kutatás, sem az ő fizetésük nincs finanszírozva. Mi történik, ha kutathatnak? A magánéletük kerül veszélybe… A legtöbb kutató ugyanis folyamatosan a munkája és a magánélete között ingadozik, a legtöbben – főleg a nők, a gyerek születése után elhagyják a pályát.
A könyv első része bemutatja a pályázati ösztöndíjakat, az itt tapasztalható kiszámíthatatlanságot és visszaéléseket, de azt is, milyen érzés fontos kutatásokban részt venni. A kötet második részében a kutatások visszaéléseiről esik szó, mert ez a könyv egy merész kiáltvány, amely leleplezi az orvosbiológiai kutatás jelenlegi, elkeserítő állapotát – minden becsületes és elkötelezett tudós nevében. Szabó professzor alapos elemzést ad az észszerűtlen kutatási ösztöndíj-odaítélési rendszerekről és a korrupt publikációs gyakorlatokról, és átfogó reformokat sürget.
Akit érdekelnek a belső információk, ez a pálya – mindenképp olvassa el!
Dr. Szabó Csaba: Elpazarolt orvostudomány – Hiteltelen kutatók, megbízhatatlan kísérletek Corvina Kiadó
A megvonásokkal járó étrend megbosszulja magát
Egészséget, szépséget, fogyást ígérő diétákkal Dunát lehet rekeszteni – de valahogy mindig kiderül, hogy hosszú távon nem működnek. Hiába a megváltást ígérő étrendek, újabb és újabb táplálkozási elvek és irányvonalak, ha van egy közös pontjuk: a szélsőség. Csak húst egyél, csak zsírt egyél, csak zöldséget egyél, csak gyümölcsöt egyél – halljuk és olvassuk, miközben nemcsak a tapasztalat, de a megbízható tudományos eredmények is mind azt mutatják, hogy a megoldás ebben is az arany középút. A kiegyensúlyozott étrend, mely nem a megvonásokról szól, hanem amelynek segítségével mértékletesen, észszerűen, a tudomány legújabb kutatási eredményeire alapozva tudjuk megválogatni az ételeinket, és nem dőlünk be egy diétának csak azért, mert éppen az a legdivatosabb.
A szerző, Molnár Dávid táplálkozási és életmód-tanácsadó saját magán is megtapasztalta a szélsőséges étrendek pusztító hatását, és most már évek óta segít azoknak a klienseinek, akik a különböző divatos fogyókúrák és elhibázott tanácsok következtében nemcsak nem érték el a kitűzött céljukat, de gyakran az egészségük és a pénztárcájuk bánta a szélsőséges étrendet. Könyvében rendet tesz a rengeteg téves elképzelés és félreértelmezett tudományos eredmény között, amelyekkel a tanácsadásai során találkozott. Amellett, hogy bemutatja, miért olyan károsak a hirtelen felkapott diéták, azt is megtudjuk, hogy egy kiegyensúlyozott, a középutat megtaláló, szerethető táplálkozás segítségével hogyan tudunk lefogyni és egészségesen élni.
Molnár Dávid: Mentes táplálkozás, Jaffa Kiadó
Betűtészta, leves, tea
Vajon mi a gyerekek kedvenc étele? És mi volna akkor, ha a reggelihez, ebédhez vagy netán az uzsonnához járna egy vers? A gyerekeknek szóló rövid versikék mind a táplákozást járják körbe, még az is kiderül, mi történik, ha apa téved a konyhába:
„Vizet forral, virslit főz,
kolbásztöltésben is győz,
halat süt és grillez is
profi séf, a mindenit!”
Czeiner Szűcs Anita: Finomság; Jambrich Réka rajzaival Gingko Kiadó
Támogató önismeret magunkért és gyermekünkért
„A Gyerekes gondolatok először hat éve jelent meg, úgy éreztem, ideje kibővítenem. A korábbi szöveget érintetlenül hagytam, viszont kommentálom, hogy ennyi idő távlatából mi látszik, hogy milyen eszközöm vált be hosszú távon is, mire vagyok továbbra is eszköztelen, miről gondolok mostanra már mást – írja a szerző a könyv előszavában. Az élet természetesen új életszakaszokat is hozott – a gyerekek nőttek, kamaszodtak, ketten már fölnőttek, és ki is repültek –, így új írásokat is tartalmaz a kötet. Személyes hangomat megőriztem, továbbra sem tanácsokat osztogatok, hanem egyedi és egyben egyetemleges szülői megéléseimet mutatom. Húsz év anyaságom és pszichológusi tudásom esszenciája ez a könyv. Hiszem és tapasztalom, hogy az önismeret a leghasznosabb szülői eszköz. Bár sokszor egyszerűbb a gyerek működésében látni a problémát, mégis megéri magunkba nézni, mert ha belül rendet teszünk, nagyobb rá az esély, hogy gyermekeink is rendben legyenek.
Herner Dorka: Gyerekes gondolatok, Centrál Kiadó
Még több könyvajánlót a Könyvkaptár FB és Instagram oldalán találhattok!
Főfotó: Shutterstock, belív fotók: a Könyvkiadóktól