Olvassunk minél többet a szeretetről!

A könyvek választása terén sok minden befolyásolhatja a döntésünket: a jól eltalált, hívogató cím, a mókás vagy éppen gyönyörű grafika, és a történetek szellemisége. Februárra szeretettel teli könyveket válogattunk a legkisebbeknek és az ifjúságnak!

Elrontottam, nem így akartam, megbántottam valakit

Shona Innes népszerű Ölelj meg! sorozatának kötetei kisgyerekeknek segítenek megbirkózni a felnőttek számára is nehezen emészthető kérdésekkel. Az ausztrál pszichológus sokféle komoly témáról írt már mesekönyvet, a családról, az elmúlásról, a rosszkedvről, a gondolatok erejéről, a haragról, a barátságról, a válásról az önelfogadásról vagy a társas kapcsolatokról szóló kötetek hiánypótló alkotások, mert egyszerűen, érthetően magyaráznak meg lényeges kérdéseket, komolyan veszik a gyerekek problémáit. A legújabb kötet azt a témát járja körbe, hogy hibázni nemcsak ér, de nagyon fontos is! Merthogy minden elrontott esemény után kinyílhat egy ajtó, ami mögé szuper izgalmas bekukucskálni.

Shona Innes: Minden hiba kinyit egy ajtót, Agócs Írisz illusztrációval, Rét Viktória fordításban Pagony Kiadó

Miért jó a nagyszülőknél?

Ez egy interaktív mesekönyv, amelyben a főszereplő családdal együtt ti is a történet részesei lehettek, hiszen a mesét hallgató gyerekek dönthetik el, miként folytatódjanak a kalandok.
Így válik igazi, közös családi élménnyé Sári és Ábel nagyszülőknél töltött néhány napja.
Először is ők döntik el, hogy melyik nagyszülőhöz menjenek először: Oti mamához és Géza nagyapához vagy Klári mamához és Ákos nagyapához. És ha ott vannak, mit főzzenek együtt szilvás gombócot vagy galuskát? És mennyi mindent lehet velük csinálni! Az őszi tökfaragás, a gesztenyefigura-készítés vagy a családi fotóalbum nézegetése is remek program, de nagyiék még pocsolyázást is megengedik! A mese előrehaladtával lehetőségünk adódik, hogy a különböző élet- és választási helyzeteket mi is átbeszéljük.

Kádár Annamária: Minden ​jó, ha a nagyszülőkhöz megyünk! Manó Könyvek

Ha egy csöppnyi hó esik, már szánkóznánk!

Mú mama vágyakozva nézi az istálló ablakából a hóban önfeledten kacagó, szánkózó gyerekeket. Ezt ő is szeretné kipróbálni! Szerencsére Varjú is vele tart, aki, mint kiderül, mestere a szánkózásnak. A történetben a gyerekek akár magukra is ismerhetnek, de a legjobb a mesében, hogy csupa vicces, bárkivel megtörténő epizóddal teli.

Julia Wieslander-Thomas Wieslander-Sven Nordqvist: Mú mama szánkózik, General Press Kft.

Nyomozás a szeretet után

December egyik hajnalán egy jéggé dermedt kisfiút találnak a városi parkban. Bár mozdulatlanul áll, a szíve továbbra is dobog. Nővére, Bianca gyorsan rájön, hogy a könyvtárból kikölcsönzött, szikrázó fedelű, különleges könyvnek köze van a történtekhez. Vajon ki lehet az a titokzatos, cilinderes idegen, aki felfedezte az öccsét a parkban?
Ahogy múlnak a napok, más gyerekek is hasonló sorsra jutnak. Bianca elhatározza, hogy kideríti, mi okozza a rejtélyes eseteket. Nyomozása során egy csodálatos téli vidámparkba jut, amely egyszerre veszélyes és vonzó, és ahol semmi sem az, aminek látszik. Andersen népszerű meséje: A Hókirálynő ihlette ezt a csodálatos téli történetet.

M.G. Leonard: A jég gyermekei, Manó könyvek

Mondókák, generációról generációra

Ma már mindannyian tisztában vagyunk azzal, mennyire fontos szerepet játszik a gyermekek korai fejlődésében a mesélés és a közvetlen fizikai kontaktus. Nap mint nap tapasztaljuk, hogy a televízió vagy más gépi hang és kép éppúgy nem tudja pótolni az emberi szót, mint ahogyan az elektromos hinta sem váltja ki az érintést. A legkisebbek mesehallgatóvá nevelését szolgáló, sokak által kedvelt, kizárólag magyar mondókákat, mondókameséket és népmeséket tartalmazó könyv most frissített szövegekkel, néhány új mondókával és képpel gazdagodott.  A kora gyermekkori meseélmény örömforrást jelent mesélőnek és mesehallgatónak egyaránt, és örök érzelmi útravalót nyújthat a fogantatás pillanatától kezdve egész életünkben. Szeretettel ajánlom ezt a gyűjteményt minden mesélő pedagógusnak, szülőnek, nagyszülőnek.

Bajzáth Mária: Pont, pont vesszőcske, Lampion Könyvek

Miénk lehet a kiscica?

Sokszor merül fel a családok életében, lehet-e kis házi kedvenc a lakásban? A gyerekek vágynak egy macskára, kutyára, aranyhörcsögre. Jázmin és Tom a történet szereplői megmentenek egy elhagyott kiscicát, és persze mindenáron meg akarják tartani. Jázmin szülei azonban hajthatatlanok: a macska nem maradhat. A két barát elhatározza, hogy megszerzi Magyalka számára a legszebb ajándékot – az igazi otthont.

Helen Peters, Ellie Snowdon: Jázmin és a megmentett kiscica, Kolibri Kiadó

Időutazás a múltba, maradj velem!

A történelmi regénye magával ragadóan idézi meg az 1865-ös év karácsonyi vásár hangulatát. A könyv nemcsak a régi idők ünnepi forgatagába kalauzol el, hanem egy különleges időutazásra is hív: főszereplője, a tizennégy éves Sári a 21. századból csöppen bele Szendrey Júlia családjának életébe, ahol kiskuktaként találja magát. Ahogy Sári megismeri a régi idők mindennapjait és ünnepi szokásait, úgy bontakozik ki előttünk is a korabeli Pest élettel teli, mégis meghitt világa, valamint Szendrey Júlia második, korántsem a boldogságról és a nyugalomról szóló házassága.  A Szendreyéknél tapasztaltak megdöbbentik a lányt, és bármennyire élvezi is az időutazással járó kalandot, úgy dönt, minél előbb szeretne visszatérni a saját idejébe. Amikor azonban felbukkan Júlia legidősebb fia, Petőfi Zoltán, Sári mégis a maradás mellett dönt…

Miklya Luzsányi Mónika: Szerelmem, Petőfi Zoltán? Pagony Kiadó

Félt iskolába menni…

Jókai Mór, a nagy mesemondó is volt egyszer kisfiú. Neki is volt anyukája, apukája, és ő is félt új iskolába menni. Neki is voltak idegesítő osztálytársai (például egy bizonyos Petrovics Sándor), ő is volt szerelmes, forradalmár, neki is voltak hobbijai. Hogy hogy lett közben a magyar irodalom egyik megkerülhetetlen alakja, és egyik legtermékenyebb írója? Kiderül a február közepén megjelenő kötetből, amely Jókai születésének 200. évfordulójára készült.

Kiss A. Kriszta: A fiú, aki mindent el akart mesélni – Egy elveszett Jókai-önéletrajz, Móra Könyvkiadó

Még több könyvajánlót a Könyvkaptár FaceBook és Instagram oldalán találhattok!

Főfotó: Canva, belív fotók: a könyvkiadóktól