A rögzített fogszabályzó készülékek viselése gyakran okozhat szájnyálkahártya érzékenységet és kisebb sérüléseket, leginkább a kezdeti időszakban és az újabb beállítások idejének környékén. Ennek egyik fő oka, hogy a készülék folyamatosan nyomást gyakorol a fogakra, hogy azok elmozduljanak a kívánt irányba. Ez a nyomás a fogágy környékén érzékenységet, fájdalmat, feszítő érzést okozhat, és a tartós irritáció az íny és a nyálkahártya egyes területein apróbb sérüléseket, fekélyes sebeket, ún. aftákat eredményezhet.
A szájnyálkahártya gyulladása akkor alakulhat ki fogszabályzó viselése közben, amikor a készülék bizonyos részei, például a drótok dörzsölik vagy irritálják az ínyt, a nyelvet vagy a szájüreg belső felületét. Ezen mechanikai hatások miatt a szájnyálkahártya kipirosodik, kisebb sérülések keletkezhetnek, amelyek begyulladhatnak és fájdalmassá válhatnak. Bár ezek a problémák általában kicsi területeken jelentkeznek, a szájnyálkahártya intenzív beidegzése miatt bármilyen kis sérülés, vagy gyulladás erős fájdalmat okozhat, ami megnehezíti a beszédet és a rágást is. Egy felnőtt könnyen talál megoldást ennek az érzésnek az enyhítésére, de a gyerekek számára egy ilyen élethelyzet – főként, ha az a rögzített fogszabályozó készülék miatt tartósan fennáll – különösen kellemetlen lehet. Számukra ezért gyorsan szükséges megnyugtató megoldást találni.
Tippek az apróbb sérülések elkerüléséhez
- Fogszabályzó viselése alatt fontos, hogy gyakori, alapos fogmosással és szájöblítéssel megfelelő szájhigiéniát tartsunk fent. Léteznek már kifejezetten fogszabályzót viselőknek készült fogkefék és fogköztisztító eszközök is erre a célra.
- Rendszeresen ellenőrizzük, hogy a készülék nem okoz-e helyi irritációt vagy sérülést valahol a szájüregben. Ezeket a tüneteket kezelni szükséges, és így megelőzhetők a további súlyosabb problémák.
- Az irritációt meglazult vagy törött, esetleg már hiányzó alkatrészek például drótok, brekettek is okozhatják. Ezeket szükséges a fogorvossal megjavíttatni a szükségtelen irritáció elkerülése céljából.
- Az esetlegesen kiálló és/vagy az ínyt irritáló fogszabályzó alkatrészeket be tudjuk vonni erre célra kifejlesztett viasszal, amely enyhítheti az irritáció mértékét, ameddig nem tudjuk felkeresni kezelőorvosunkat.
Szájnyálkahártya sérülések kezelése természetesen
Apróbb szájsebek esetén célszerű minden étkezés után alaposan megtisztítani a fogainkat és öblíteni a szájüreget. A fogmosás után ecseteléssel fertőtleníthetjük az apró sebeket úgy, hogy fültisztító pálcikára cseppentünk propoliszból készült tinktúrát és azzal visszük fel azt az érintett területre.
A gyógynövényes szájöblítés is hatékony lehet, ehhez több ismert növény hígított kivonatait vagy főzeteit használhatjuk, például a zsálya, a kamilla és a citromfű is alkalmas erre.
A szájnyálkahártya sérülései speciálisan erre a célra formulált készítményekkel is kezelhetők. A zsályát tartalmazó Aperisana szájnyálkahártyagél egy gyógyszerkönyvi minőségű ható- és segédanyagokból készült kozmetikum. Tartósítószert, színezékanyagot, mesterséges aromát nem tartalmaz, ráadásul cukormentes. Segítségével hatékonyan enyhíthetők nemcsak a fogszabályzó viselésekor, de például a fogászati beavatkozások után (mint például foghúzás vagy fogkőeltávolítás), illetve protézis viselésekor előforduló ínysérülések, ínygyulladások tünetei, hiszen ápolja és védi a fogínyt. A zsálya levelekből készült kivonatok illóolaj-, és cseranyagtartalmuk révén fertőtlenítő, baktériumölő, gyulladáscsökkentő hatásúak. Az Aperisana szájnyálkahártyagél biztonságosan alkalmazható már 2 éves kor feletti gyerekeknél is, így a gyermekkori fogszabályozás teljes időtartama alatt használhatjuk a kellemetlen, fájó tünetek enyhítésére. Felnőttek számára is kényelmesen alkalmazható fogszabályzó vagy műfog(sor) okozta apró sebek, afták, és bármely más szájüregi sérülés vagy gyulladás esetén.
A cikket az Aperisana szájnyálkahártyagél támogatta. Bővebb információ: www.aperisana.hu