Szerkesztőségi könyvajánlónk a gyereknevelés, a mentális és fizikai jólét témakörében

Itt az ősz és az iskola, és a változásra, amit a szeptember hoz, akár olvasással is felkészülhetünk.

Összegyűjtöttünk néhány könyvet, amelyek támogatni fognak titeket a gyereknevelésben, a diákok tanulási nehézségeiben vagy akár abban, hogy fiatalabbak maradjunk és jól aludjunk.

 „Végső soron egyetlen dolog okoz boldogságot és ad értelmet az életünknek: a többi emberi lényhez való jó viszony.” A legtöbb ember sosem lesz kommunikációs szuperhős, de az sem járja, hogy bizonyos beszélgetős, kellemetlen konfliktusos, magamért kiállós helyzetből kifaroljon. A szerző csupa olyan kellemetlen szituációt bemutat, amikor két lehetőség áll előttünk: finomérzékkel vagy harcosan keveredünk bele és aztán ki a helyzetből, amit az élet hozott. Mindenféleképp az a cél, hogy a könyv végére magabiztosan felbecsülhetetlen belső nyugalommal és önbizalommal álljunk elébe bármely kellemetlen beszélgetésnek!

Henrik Fexeus: A kapcsolódás művészete, Corvina Kiadó

Az önbizalom fontosságáról

Minden szülő azt kívánja, hogy gyermeke boldog legyen, és kiegyensúlyozott, elégedett felnőtté váljon. Vajon mit tehet ezért a szülő? Teremtsen meg mindent a gyermekének? Az anyagiak nem is fontosak, inkább legyen támasza lelkileg? A téma szakértője, Maureen Healy szerint a jó válasz erre a kérdésre abban rejlik, hogy kellő alapot kell teremtenünk gyermekeink belső önbizalmának. Neveléssel, támogatással az önbizalom kialakítás a dolgunk. Healy húszéves tapasztalattal rendelkezik a spirituális nevelés-oktatás terén, emellett fejlődési tanácsadóként is dolgozik. Számtalan szülőnek és gyereknek segített abban, hogy felfedezzék magukban az önbizalom és a boldogság közös gyökerét. Jól tudja tehát, hogy a magabiztosságot soha nem a külvilágból merítjük. Foglalkoznunk, törődnünk kell vele, hogy saját bensőnkből a helyes irányba növekedjen. Buddhizmushoz fűződő ismereteit, gyermekpszichológiai képzettségét és a legmodernebb vizsgálatok eredményeit alapul véve Maureen Healy megosztja olvasóival mindazt a tudást, amelyet megszerzett, miközben szó szerint bejárta a világot a válaszok után kutatva. Ezalatt jött rá, hogyan nevelhetünk erős belső tartással rendelkező gyerekeket, mi az összefüggés a belülről fakadó önbizalom és a tartós boldogság között.

Maureen Healy: Hogyan neveljünk boldog gyermeket? Cor Leonis Kiadó

Ide-oda táncoló betűk?

Ma már tudjuk, hogy vannak olyan gyerekek (és felnőttek), akiknek problémát okozhat a betű, szavak (számok) felismerése, leírása. Vannak olyanok, amelyek nagyon egyformának tűnnek, de az is előfordul, hogy rossz irányból kezdik őket olvasni. A diszlexiások a hagyományos tanítási módszerekkel nehezen, vagy egyáltalán nem tudnak megtanulni olvasni, ezért nagyon fontos, hogy olyan könyveket adjunk a kezükbe, amelyek sikerélményt adnak. Léna nagyon szereti a meséket, csak sajnos egyedül olvasni nehezére esik, mert a betűk állandóan összevissza táncolnak előtte a lapon. De Zsemle kutya kedves tekintete és bogár barátainak biztatása átsegíti a gondokon, és végül már el tud olvasni egy egész könyvet! Bogarászd ki te is a titokzatos betűket ebben a mesében, amit a diszlexiás gyerekek számára kifejlesztett betűtípussal nyomtattak, hogy könnyebb legyen elolvasni!

Bogdán Viki: Táncoló betűk, Pagony Kiadó

A 40 az új harminc?

A lehetőség, hogy 200 évig élhetünk, többé nem tartozik a tudományos-fantasztikum világába. A longevitás (a hosszú élet tudománya) kutatásának egyik vezető egyénisége bemutatja, milyen technológiai áttörések várhatók a közeljövőben, és mit tehetünk már most azért, hogy legalább száz évig éljünk. Ha gyógyítható állapotnak tekintjük az öregedést, a longevitás területe forradalmi változásokon mehet keresztül, és eredményeit bárki számára hozzáférhetőek lehetnek.
A fiatalodás tudománya szerzője, Sergei Young iparági befektető és bennfentes, aki világszinten elismert egészségügyi vállalkozókat, tudósokat, orvosokat és befektetőket megszólaltatva segít eloszlatni a longevitással kapcsolatos tévhiteket, és a megszokott túlzásokat mellőzve mutatja be, mit tehetünk a hosszabb életért, és milyen izgalmas lehetőségek állnak előttünk. A longevitás közeljövője azokat a (részben már ma is használt) technológiai fejlesztéseket foglalja magába, amelyek segítségével elérhetjük a 150 éves kort, a mesterséges intelligencia-alapú diagnosztikától kezdve a génszerkesztésen át a szervregenerálásig. Úgy hangzik mindez, mint a távoli jövő? Ez már a jelen, csak van, aki még nem tud róla!

Sergey Young: A fiatalodás tudománya, Jaffa Kiadó

Egy bárány, két bárány, sok bárány

Még a kínzások között is gyakran előfordul, hogy valakit nem hagynak hosszabb ideig aludni. A kialvatlanság ugyanis olyan probléma, ami pszichés zavarhoz, depresszióhoz vezethet, ront az életminőségen, a koncentráción, a munkában a hatékonyságon – és még sorolhatnánk hogyan teheti tönkre egy ember életét.

Akik sosem élték át ezt a problémát, könnyen elintézik egy egyszerű tanáccsal: csak csukd le a szemed, és aludj! Csakhogy van, akinek a tartós álmatlanság maga a pokol. Talán hihetetlen, de a világon minden harmadik ember küzd vele.

Egy-egy álmatlan éjszaka még nem nagy baj, de ha ez tartóssá válik, akkor muszáj valamilyen módszert kipróbálni, hogy ez változzon. Kezdetben az alvásnapló sok mindenről árulkodhat, és olyan egyszerű dolgok is segíthetnek: mint a jó ágy, matrac, a csend, a szoba kellemes hőfoka, a sötétség, ha kivisszük a tv-t a hálószobából (inkább ne is vigyük be soha), ha nincs egy helyiségben velünk a telefonunk…

Ha azonban minden körülmény adott a jó alváshoz, és kudarcot hozott a gyógytea, kezd a baj elhatalmasodni.

A szerző maga is évekig szenvedett álmatlanságban, számos módszer kipróbált – de nem segített neki a melatonin, az altatótabletták sem hoztak tartós eredményt. Végül kidolgozott az inszomniára egy kognitív viselkedésterápiát, a CBTi-t, amelyet ma már az álmatlanság első számú gyógymódjának tartanak. Ezt tartalmazza a könyv, segítve azokat, akik álmatlanságól szenvednek – eljutni a nyugtató, igazi mély alvásig.

Bernice Tuffery: Jó alvás, Kossuth Kiadó

Még több könyvajánlót a Könyvkaptár FB és Instagram oldalán találhattok!

Főfotó: Shutterstock, belív fotók: a Könyvkiadóktól