Vitamin a napfényből: miért olyan fontos a D-vitamin?

A D-vitamin a vitaminok széles tárházának egy különleges darabja. Viszonylag kevés élelmiszer tartalmazza, nagyrészt a napfény hatására termelődik a bőrünkben. Épp ezért jellemző, hogy az európai lakosság túlnyomó többsége a téli hónapokban hiányt szenved belőle.

Korábban úgy gondolták, hogy a D-vitamin legfontosabb szerepe a szervezetben a csontok és a fogak egészségének védelme. Történelmi tapasztalatokra alapozva a csontrendszeri elváltozásokat okozó angolkórral hozták kapcsolatba. Ennek persze van is alapja, nem véletlenül javasolják a fejlődésben levő gyerekek szüleinek és a csontritkulás szempontjából veszélyeztetett időseknek, hogy különösképp figyeljenek oda a D-vitamin pótlására.

A D-vitamin az immunrendszert is segíti!

Az utóbbi évtizedekben azonban fény derült rá, hogy ez a fontos vitamin sok más folyamatban is fontos szerepet játszik. Hiányában megnő a szív- és érrendszeri betegségek, egyes daganatok, a cukorbetegség, bizonyos autoimmun kórképek és a fertőzéses megbetegedések kockázata – a D-vitamin tehát az immunrendszer megfelelő működését is támogathatja. A járvány idején is többször felmerült, hogy a szervezet megfelelő D-vitamin ellátottsága még a koronavírus-fertőzés lefolyására is hatással van. Sőt, a depresszió vagy a termékenységi problémák kialakulásában is lehet szerepe annak, hogy elegendő D-vitamin van-e a szervezetünkben.

Túlzásba vinni sem szabad!

Egyes források szerint a magyar lakosságnak akár 95 százaléka is küzdhet ennek a vitaminnak a hiányával. Keveset fogyasztunk a vitamin legfontosabb forrásaiból, a zsíros tengeri halakból és a májból, és napsütés sincs elég ahhoz, hogy a hidegebb hónapokban elég D-vitamin képződhessen a szervezetünkben. Épp ezért a szakértők szinte mindenkinek javasolják a vitamin étrend-kiegészítővel történő pótlását, persze csak az orvossal, gyógyszerésszel folytatott konzultáció után. Mivel ugyanis zsírban oldódó vitaminról van szó, ha nyakló nélkül szedjük a D-vitamin készítményeket, túl is adagolhatjuk: a túlzott bevitelről étvágytalanság, gyengeség, idegesség, szomjúság, bőrviszketés, vérnyomás-emelkedés, vagy vesekő-képződés árulkodhat. Épp ezért érdemes pontosan meghatározni azt az adagot, amivel biztosítjuk a megfelelő vitamin-ellátottságot, de még nem ártunk magunknak.

Mennyi D-vitamin szükséges?

A D-vitamin pótlás magától értetődő módja, ha a téli napsütésben minél többet vagyunk a szabad levegőn, sétálunk, kirándulunk, és legalább az arcunkat, a kezünket kitesszük egy kis ideig a napsugaraknak. Az viszont tévhit, hogy a szoláriumban is feltöltekezhetünk D-vitaminnal, ezért nem érdemes a bőrünk egészségét kockáztatni a napágy használatával.

Ami az étrendet illeti. a tengeri halakon és a májon kívül a gombák, különösen a vargánya, a tej és a tojássárgája is tartalmaz valamennyi D-vitamint. A szakemberek egybehangzó véleménye szerint azonban kizárólag a táplálékkal nagyon nehéz lenne eleget felvenni ebből a hasznos tápanyagból. Épp ezért az európai ajánlások szerint ősztől tavaszig szinte mindenkinek szüksége van a pótlásra. A csecsemők és a gyerekek esetében erre a gyermekorvos is figyelmeztetni szokott. Az egy év alatti kicsiknek 400-1000 NE a szükséges napi D-vitamin mennyiség, 1 éves kortól kamaszkorig között 600 – 1000 NE, míg a serdülők napi szükséglete 800-1000 NE. A felnőttek már gyakrabban feledkeznek meg ennek a fontos vitaminnak a pótlásáról, pedig egy egészséges felnőttnek és a várandós kismamának télen akár 1500 – 2000 NE D-vitaminra is szüksége lehet. A túlsúlyosaknak akár 3000 – 4000 NE is lehet a szükségletük, a pontos mennyiséget azonban fontos, hogy mindig megbeszéljük a háziorvosunkkal.

Forrás: Csiki Judit, a Zöldsaláta életmódblog (https://zoldsalata.hu) alapító-szerkesztője