Ősszel számos feladat vár minket a munkában és a gyerekeket is az iskolában és az óvodában. Ettől gyakran fáradtnak, kimerültnek érezhetjük magunkat. Hogyan teljesíthetjük sikeresen ezeket a kihívásokat?
Az ősz elején a nyáron feltankolt energiánkkal eleinte szinte észre sem vesszük, hogy egyre jobban fáradunk. Egyszer csak lassabban megy minden, nemcsak a munka, de a tanulás is. Gyakran fáj a fejünk, ingerlékenyek és kimerültek vagyunk, lehet, hogy még a szédülés is ránk tör olykor-olykor. Nemcsak felnőttként tapasztalhatunk ilyen tüneteket, hanem a gyerekeinken is nyomon érhetjük a jeleket. Akkor ijedünk meg igazán, amikor a gyermekeink sem tudnak jól teljesíteni, pedig közeledik a félév vége, jönnek sorban a dolgozatok és felelések. Jaj, csak beteg ne legyen! – gondoljuk szülőként, hiszen ránk is temérdek munka vár még az évvégi hajrában. Kutatjuk, mit is tehetnénk, hogy legyőzzük a fáradékonyság szabad szemmel is látható jeleit a családban. Természetesen bevisszük a legfontosabb vitaminokat és a szokásosnál is több gyümölcsöt fogyasztunk, ami igazán jó és egészséges szokás, ám van még valami, amire már az első aggódó pillanatban gondolnunk érdemes: a vashiány. Ugyanis ez az állapot pontosan az előbb említett tüneteket okozza!
Miért is olyan fontos a vas?
A vas az egyik legfontosabb nyomelem, ami nemcsak az immunrendszer normál működéséhez, a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez járul hozzá, hanem részt vesz a vörösvérsejt- és hemoglobinképződésben, a normál szellemi működés fenntartásában és az energiatermelő folyamatokban. A hétköznapokban elfogyasztott élelmiszerek egy része – ilyen a máj, a hüvelyesek, vörös húsok, gabonák, magvak, búzakorpa, tojássárgája, alga, édesburgonya – tartalmaz sok vasat, amit a szervezetünk el is tud tárolni, ám ez a mennyiség gyakran nem elég. Ha megbillen a bevitel és felhasználás egyensúlya, a vasraktáraink megcsappanhatnak és vashiányos állapot léphet fel, bármely életkorban.
Hogyan tudjuk pótolni a vasat?
Vashiány esetén a változatos és egészséges táplálkozás mellett a vastartalmú készítmények segítséget nyújthatnak a szervezetünknek. Többféle termék áll rendelkezésre, tabletták, kapszulák, rágótabletták vagy folyadékok formájában is bevihető a vas a szervezetbe. Érdemes ügyelni arra, hogy lehetőleg természetes összetevőkkel készített termékekhez nyúljunk inkább először, és olyanokhoz, amelyek vastartalma nagy arányban felszívódik, hasznosul a szervezetben. Utóbbi igény kielégítésében különösen jónak bizonyulnak a folyékony formájú készítmények. Szülőként az is fontos kritérium, hogy a választott terméknek finom íze legyen, amit a gyerekek is szívesen, minden ellenvetés nélkül megisznak.
Minden vas ugyanolyan hatékony?
Fontos megnézni, hogy milyen típusú vas található a kiválasztott készítményben, hiszen a szerves formájú vassók felszívódása nagyobb mértékű lehet, mint a szervetlen vassóké. Gyakran C-vitamint tesznek a vaskészítményekbe, ami fokozza a vas felszívódását. Amennyiben még B2 vitaminnal is kombinálják a terméket, úgy az hozzájárul a normál vasanyagcseréhez is. A cink és a bioflavonoidok jelenléte pedig támogatja a vas szervezetbeni funkcióját.
Mindegy hogyan szedem a vas étrendkiegészítőt?
Nem mindegy, hogy mikor, mivel vesszük be egy időben a vaskészítményt. A vaspótló termékeket általában éhgyomorra kell fogyasztani. A magnéziumsók, a tea, a kávé, a magas rosttartalmú ételek, a teljes kiőrlésű gabonák, sőt még a spenót, a sóska és a rebarbara is gátolja a vas felszívódását, így legalább 2 órának kell eltelnie a vaskészítmény bevétele és a gátló étel/ital bevétele, megevése, megivása között. Egyes gyógyszerek, például több antibiotikum és a gyomorégés kezelésére használt savkötők szintén kölcsönhatásba léphetnek a vassal. Erről érdemes szakembertől tájékozódni, amennyiben a vaspótlással párhuzamosan gyógyszert kell szednünk.
Mennyi vasat vigyek be?
A bevitt vasmennyiségre is érdemes odafigyelni: egy 6-12 hónapos csecsemő átlagos napi vas szükséglete 11 mg, egy iskolás gyermeké 10 mg, a felnőtteké pedig 12-20 mg körül határozható meg. Vannak azonban olyan életszakaszok, amikor a vasszükséglet az átlagosnál is nagyobb, ilyen időszakok a gyermekek intenzív növekedési/fejlődési szakaszai, a nők fogamzóképes kora, a szoptatás, de bizonyos betegségek (pl. bélbetegségek) fennállása, illetve az intenzív sportolás és a megnövekedett stressz is maga után vonhatja, hogy a szervezetnek több vasra van szüksége.
Ennyi szabály mellett megkönnyíti a dolgunkat, ha kényelmesen használható, könnyen adagolható vaskészítményt találunk a családnak, amelyet a gyerekek is bevehetnek.
Az Iron VITAL® jó választás vaspótláshoz kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A friss, gyümölcsös ízű folyadék hatékonyan felszívódó szerves vasat, valamint B-vitaminokat és C-vitamint tartalmaz. Gyümölcslé-koncentrátumok és gyógynövénykivonatok biztosítják a termék finom ízét, amelyet a gyerekek is kedvelnek. Adagolása személyre szabható az egyéni igényeknek megfelelően, így mindenki hozzájuthat a számára ideális vasmennyiséghez. Már 4 éves kortól adható, tartósítószer-, cukor-, laktóz-, alkohol- és gluténmentes, valamint vegán. 250 ml és 500 ml kiszerelésben is kapható. Érdemes tehát beszerezni a házi patikánkba!
A cikket az Iron Vital folyékony vaskészítmény támogatta. További információ: www.ironvital.hu.
Az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot. Az ajánlott napi fogyasztási mennyiséget ne lépje túl! A termék gyermekektől elzárva tartandó!