Az évszakváltás korábban a lágy őszt és a napsütéses tavaszt jelentette. Ma viszont nem ritka, hogy egyik nap még nyárias az idő, másnap pedig már kabátot kell felvenni. Hogyan előzhetjük meg az ebből eredő problémákat?
Néhány évtizede, sőt, talán még néhány éve is sokak kedvence volt a szeptemberi, akár október elejéig is elhúzódó finom, meleg indián nyár. Sajnos ezekben a kellemes napokban egyre kevesebbszer van részünk. Az évszakváltás inkább hirtelen változásokkal zajlik le: sokáig tart a nagy, nyári hőség, majd szinte egyik napról a másikra köszönt be a hideg, gyakran akár 10-15 fokot is zuhan a hőmérséklet 24 óra alatt.
Miért visel meg az évszakváltás?
Rövid távon az orvosok szerint nagyjából 3-12 nap alatt alkalmazkodik a szervezetünk a megváltozott környezeti viszonyokhoz. Hosszú távon, például, ha a jelenleg megszokottól nagyon eltérő éghajlatú országba (a forró égövre vagy Skandináviába) költözünk, akár évekig is eltarthat az átállás, a változások azonban ilyenkor tartósak lehetnek. Egyszer csak azt vesszük észre, hogy sokkal jobban bírjuk a hideget vagy a nagy meleget, mint régebben. Az évszakváltás idején, a hirtelen váltásoknál azonban előfordulhat, hogy átmenetileg rossz a körzérzetünk, jobban fázunk, mint azt a valós hőmérséklet indokolná, és a légúti betegségek gyakorisága is megnő ilyenkor. Ezeket természetesen nem a hideg, hanem különféle kórokozók váltják ki, de a terjedésüket megkönnyíti, ha a szervezetünket maga az átállás is igénybe veszi. Mit tehetünk, hogy könnyebben átvészeljük az évszakváltás napjait, heteit?
Figyeljünk az életmódunkra!
Minél jobb formában van a szervezetünk úgy általában, annál kevésbé viseli meg az évszakváltás. Épp ezért érdemes különösen odafigyelni az egészséges életmód három fő pillérére, a változatos étrendre, a rendszeres mozgásra és az elegendő pihenésre. Fogyasszunk minél több vitaminban és ásványi anyagban gazdag zöldséget és gyümölcsöt, és kerüljenek a tányérunkra gyulladásgátló hatásukról ismert ételek is: a lazac, az édesburgonya, az antioxidánsokban gazdag bogyós gyümölcsök, a zöld leveles zöldségek mind segítik a szervezetet az átállásban. A C-vitaminban gazdag élelmiszerek a légúti betegségek ellen is bevehetők. És bár már nincs izzasztó meleg, ezeken a napokon se feledkezzünk meg a megfelelő folyadékfogyasztásról.
A nagy forróság lecsengésével a legjobb az idő arra, hogy a szabadban sportoljunk. Ezzel egyrészt rendszeresen kitesszük magunkat a változó hőmérsékletnek, ami megkönnyíti a szervezet alkalmazkodását, másrészt pedig erősítjük az immunrendszerünket, és a rendszeres sport valamennyi jótéteményét is élvezhetjük. Ha semmi többre nincs időnk, már azzal is sokat tehetünk, ha nem ijedünk meg a hűvösebbé váló napoktól és a szemerkélő esőtől, és ha esernyővel is, de gyalogolunk néhány megállónyit a munkából hazafelé. Az őszi kirándulások a természet csodás arcát mutatják meg, de reggel vagy a hétvégén kocoghatunk is egyet a szabadban
Az elegendő pihenés fontosságáról nem lehet eleget beszélni. Amikor visszaállunk a munkába, és megkezdődik az iskolaév, mindenki hajlamos a munkahelyi feladatok és az iskolai dolgozatok kedvéért az alváson spórolni. Ez viszont nem a legjobb ötlet, mivel az alvásmegvonás az egész szervezet egészségi állapotát rontja, és a lelkünket is megviseli.
Évszakváltás = nátha?
Az évszakváltás másik gyakori jelensége, hogy megnő a légúti betegségek gyakorisága. A terjedésükhöz a hűvösebb napok beköszöntével minden feltétel adott: a vírusok és baktériumok szaporodásához ideális lesz hőmérséklet, és az iskolaév kezdetéről egyre többet töltünk zárt térben, gyakran 30 másik emberrel összezárva. Ez ellen is a klasszikus, jól bevált módszerekkel lehet a leghatékonyabban védekezni. Szellőztessünk minél többször, mossunk gyakran kezet vagy használjunk kézfertőtlenítőt, betegen pedig lehetőleg ne menjünk társaságba. Ha mégis ránk törne valahol a köhögés, tüsszögés, akkor zsebkendőbe vagy a könyökhajlatunkba tüsszentsünk, hogy a kezünk tiszta maradjon.
Hidegre hangolva
A hűvös megérkezésével nem kell azonnal télikabátra váltani. A réteges öltözködés többet segít, hiszen, ha napközben változékony az időjárás, le- vagy felehetünk egy újabb réteget. Az őszi divat barnája, szürkéje helyett hordjuk bátran a nekünk jól álló színeket, hogy a lelkünket is felvidítsuk. A jegeskávé helyett jöhetnek a forró italok, a hideg saláták helyett a finom, forró levesek – és máris rádöbbenünk, hogy az ősznek is megvannak a maga szépségei, kulináris élményei. Élvezzük hát ki őket!
Csiki Judit, a Zöldsaláta self care életmódblog (https://zoldsalata.hu) alapító-szerkesztője
Képjavaslatok: freepik.com