A nyár legyen a felhőtlen pihenés ideje! Ehhez nem kell más, mint egy kis plusz figyelem, hiszen ezzel a jellegzetes nyári betegségek is könnyedén kivédhetővé válnak.
Óvjuk a szemünket!
A napsugárzás, a klóros víz és a por, de akár a pollenallergia is irritálhatja a szemünket. Az allergia ellen sokszor csak az antihisztamin tartalmú gyógyszerek segítenek, ám a hétköznapi irritációkat máshogy kell kivédenünk. A napsugárzás ellen hordjunk megbízható forrásból beszerzett, az UV-sugarakat ténylegesen szűrő napszemüveget, és kalappal, ellenzős sapkával is árnyékoljuk a szemet. A napszemüveg a poros utakon is beválik – ha sportolunk, például biciklitúrára indulunk, válasszuk a sportoláshoz is megfelelő darabokat. A klóros vízben viseljünk, amilyen gyakran csak lehet, úszószemüveget, a tengervízbe búvármaszkkal hajtsuk a fejünket.
Az útipatikában pedig mindig legyen irritációt és a szem szárazságát csökkentő szemcsepp, amely gyors enyhülést hozhat.
Az útipatikában pedig mindig legyen a szem szárazságát csökkentő szemcsepp, amely gyors enyhülést hozhat.
Az útipatikában pedig mindig legyen a szem szárazságát csökkentő szemcsepp, amely gyors enyhülést hozhat.
Még jobb, ha olyan készítményt választunk, amelyik tartósítószer-mentes és a felbontás után is viszonylag sokáig használható – a VizolS szemcseppjei például speciális, ezüst-ionos szűrőt tartalmazó adagolófejüknek köszönhetően akár 6 hónapig is eltarthatóak: https://www.vizols.hu
A klasszikus nyári betegségek: leégés, napallergia, napszúrás
A naptej használatára remélhetőleg már nem kell figyelmeztetni senkit – arról se feledkezzünk azonban meg, hogy fürdés után, sőt, max. két óránként minden egyéb igénybevétel nélkül is újra kell kenni a védőréteget. A védőkrémet ne csak a vízparton, hanem városnézés közben, sőt, a dolgos hétköznapokon is használnunk kell. Persze az erős fényvédő sem jelenti azt, hogy a legforróbb órákban is kint lehetünk a tűző napon: délben még alaposan bekenve is tartózkodjunk a hűvösben, vagy akár a házban.
A gyerekeknek nyilvánvalóan nehéz elmagyarázni, miért nem pancsolhatnak, ha egyszer meleg van. A legjobb, ha ilyenkor valamilyen érdekes programot szervezünk nekik, például együtt rajzolunk, kreatívkodunk, de a filmvetítés, a mese is belefér – a nagyokkal pedig ilyenkor járhatjuk be a nyaralóhely múzeumait, hogy aztán délután visszatérhessünk a partra.
Ezt a szabályt nem csak a leégés miatt, hanem a klasszikus nyári betegségek két másik típusa miatt is érdemes betartani. Ha ugyanis a tűző nap hosszú ideig süti a fejünket, könnyen napszúrást kaphatunk. Ilyenkor a fokozódó koponyaűri nyomás, a begyulladó agyhártya okoz súlyos fejfájást, hányingert, rosszullétet. Csak a beteg feje forró, a súlyosabb lefolyású hőgutánál viszont a beteg egész teste magas hőmérsékletű. Az utóbbi kórképnél azonnali orvosi ellátásra van szükség, de a napszúrás esetén is jobb orvoshoz fordulni, különösen, ha gyermek az érintett.
A fényvédő, a szellős ruházat és a napfénytől való tartózkodás a gyógyszere a napallergiának is.
Ez a túlérzékenység, amelyet a szedett gyógyszereink, egyes ételek (például a zeller) és bizonyos kozmetikumok, parfümök, illóolajak is kiválthatnak, különféle formákat ölthet, de a leggyakrabban kínzóan viszkető, apró, vörös dudorok formájában ad hírt magáról. Enyhébb esetben bőrnyugtató krémektől is elmúlik, és a vény nélkül kapható antihisztaminok is segítenek rajta, Súlyosabb probléma esetén viszont forduljunk orvoshoz.
Gondok a strandon
Ha a strandon összeszedhető nyári betegségek jutnak az eszünkbe, elsőként egészen biztosan a főként a kislányokat, nőket anatómiai okokból különösen fenyegető felfázásra gondolunk. Ezt a problémát egyébként leginkább baktériumok okozzák, ám a hideg, nedves közeg elősegítheti a kialakulását. Bármilyen jólesik is fürdés után hűvös, nedves fürdőruhában heverni a strandon, jobban tesszük, ha inkább szárazra cseréljük.
Hasonlóan jellegzetes strandbetegség a lábgomba is, amelynek remek táptalaja az uszodák, strandok nedves járólapja, vagy a közös zuhanyzó. Persze az sem mindegy, mennyire képes ellenállni a szervezetünk a fertőzésnek. Ha semmiképp nem akarunk esélyt adni a problémának, az általánosan egészséges életmód mellett mindig hordjunk papucsot a strandon, a lábunkat, hajlatainkat mindig töröljük teljesen szárazra, és akár fertőtlenítő készítménnyel is lefújhatjuk, áttörölhetjük az érintett területet.
Nyári betegségek kirándulás közben
Ha nem a vízparton hűsölünk, hanem inkább az árnyas erdőben kirándulunk, elsősorban a csípős növényekre, rovarokra, valamint a sérülésekre kell odafigyelnünk. A csalán kellemetlen csípéséről például érdemes tudni, hogy tíz perc önfegyelemmel sokat javíthatunk a helyzeten: ha a csípés után nem kezdjük ez azonnal vakarni a területet, a maró anyag nem tud mélyre jutni a bőrben. A kullancsok és szúnyogok ellen rovarriasztó krémmel és zárt ruházattal védekezhetünk a legjobban.
Hazatérve vizsgáljuk meg a bőrünket, és ha mégis kullancsra lelünk, egy határozott mozdulattal csavarjuk ki a bőrünkből. Ha pár nappal később belázasodunk, vagy a csípés helyén nagy, kokárda alakú foltot látunk, forduljunk orvoshoz.
A gyomrunkra való tekintettel
Minél messzebbre utazunk, annál ismeretlenebb a helyi baktériumflóra a szervezetünk számára. Ez az oka az egzotikus tájakon sokszor megtapasztalt, gyomrot érintő betegségeknek is. Használjunk rendszeresen kézfertőtlenítő zselét. Ahol a csapvíz nem iható, ott jégkockát se kérjünk, és fogat is ásványvízzel mossunk.
Az élelmiszerbiztonságot a nagy melegben érdemes a szokásosnál is komolyabban venni: ne hagyjunk semmit a melegben, mindent hűtsünk, és ha a legkisebb kétségünk is van vele kapcsolatban, inkább dobjuk ki. Az étkezdékre is ez a szabály legyen érvényes: ha bármi olyat látunk, ami megrendíti a bizalmunkat, akkor hagyjuk ott, akár a saját utcánkban, akár idegenben.
Nem jó, ha például a gyros-sütő tálcáján ott marad a megsült hús, hiszen ilyenkor a még nem teljesen átsült húsdarabok leve, szaftja is rácsöpög, ez pedig fertőzést okozhat. A legjobb, ha a húst csak a rendelésnél vágják le.
Ha a fentiekre körültekintően figyelünk, akkor lesz igazán zökkenőmentes a nyaralás!
Fotók: a Penta Pharma/Visol márkától, valamint: Shutterstock és freepik.com