A gyerek kihúzza a gyufát, neked pedig elszakad a cérnád. Ismerős a helyzet?! Hasznos tanácsok szülőknek vitás helyzetek kezelésére és megelőzésére

Gyermekes szülőként már elég korán szembesülünk azokkal a helyzetekkel, amikor a gyerek akar valamit, csinál valamit, amit meg kell állítanunk, meg kell akadályoznunk, amiről le kell szoktatnunk, aminek ellent kell mondjunk. Szeretnénk, hogy megtanulja, mi a helyes, csak a jóra nevelnénk, de nem hallja, nem érti, vagy fogalmunk sincs, mi van… Rákiabáljunk? Megtiltsuk? Veszekedjünk? Annyiban hagyjuk? Vajon, mi a megoldás, hogyan is lehet jól kezelni a vitás helyzeteket a kisebb-nagyobb gyerekekkel? Lehet egyáltalán jól kezelni az akár naponta többször is kirobbanó szóváltásokat? Határozottan állítjuk, hogy lehet, ám azt is le kell szögezzük, hogy egyedüli üdvözítő megoldás nem létezik. Irányelvek vannak, amelyeket érdemes megismernünk és ha helyzetbe kerülünk, a legjobb szándékaink szerint alkalmaznunk.

Heves érzelmi reakció helyett figyelem és elfogadás

Akár az óvodás dackorszakban, akár a kamaszkor embert próbáló időszakában járunk, meg kell próbálnunk odafigyelni a szavainkra és a belőlünk kitörni készülő érzelmekre. Ha dühösen, fenyegetően vagy támadóan reagálunk egy-egy helyzetre, azzal nem oldunk meg semmit, de könnyen előfordulhat, hogy ezt a viselkedési mintát sajátítja el gyermekünk. Célravezetőbb a kiabálás helyett higgadtan megértetni vele a lehetséges következményeket. Fontos, hogy hallgassuk meg gyermekünk álláspontját is, hiszen mindennél többet ér, ha érzi, igazán figyelünk rá, hogy meg tudjuk beszélni a dolgokat. Kompromisszum könnyebben születik, ha mindkét fél megérti a másik álláspontját, szándékait és érzéseit. Egy 3-4 évessel természetesen nem tudunk még ilyen szinten kommunikálni, de szeretetteljes és következetes „terelgetéssel” maximálisan támogatni tudjuk a személyiségfejlődését a megfelelő irányba.

A szülői példa ereje

Nem is gondolnánk, mennyit nyom a latban, mit lát és hall tőlünk a gyermekünk. Ugyanis hiába veszekszünk vele a rendrakásról vagy a reggelizés fontosságáról, ha tőlünk nem ezt látja. Hogyan is lehetnénk hitelesek egy „azonnal vedd fel a sapkát” vagy „menj fogat mosni” felszólítással, ha gyermekünk szeme láttára nekünk egészen más szokásaink vannak. Ingerült, feszült szülői reagálás helyett legyünk jó példa! Teljesen hiábavaló például vacsora közben üvöltözni a gyerekkel, hogy azonnal hagyja abba a telefonja nyomkodását, ha tőlünk is ezt látja.

Következetesség és határhúzás

Van, amit már egész kiskorban el kell kezdenünk, hogy később learathassuk a babérokat. Ha következetesen be tudjuk tartani az általunk kialakított szabályokat – legyen az például a lefekvés ideje, a nasi és csoki mértéke, a mesenézés időtartama -, akkor gyermekünk előtt teljesen egyértelmű lesz egy NEM vagy egy ELÉG, a határoktól még biztonságban is érzi magát. Persze előbb-utóbb számíthatunk arra, hogy feszegetni fogja a szülői határokat, de ezeket a próbálkozásokat határozott állásfoglalással, mindenféle dühös veszekedés nélkül hárítani tudjuk.

Amikor mindkét szülő, és ráadásul még a nagyszülők és közeli családtagok is „egy követ fújnak” a gyermeknevelésben, az elképesztő hatékonysággal segíti a veszekedések és konfliktusok megelőzését. Gondoljunk csak bele! Ha az egyik szülő például sorozatosan fittyet hány a tabletezésre megengedett időkorlátnak, vajon mi történik a gyerekben? Észleli a rést a pajzson, és nem sokat kell várnunk arra, hogy kihasználja a helyzetet. Családi összefogással nem jutunk el idáig.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ahogy nekünk, felnőtteknek, úgy a gyermekeknek is vannak nehezebb, feszültebb napjaik. Ilyenkor csak a pozitív, szeretetteljes, kölcsönös és megértő kommunikáció segíthet, hogy fenntartsuk a jó kapcsolatot a gyermekünkkel. Nem lehet az a célunk az időnként elkerülhetetlen vitás helyzetekben, hogy gyermekünk félelemből, bűntudatból vagy szégyenből visszakozzon vagy ne tegyen meg valamit! Megértés, elfogadás és szeretet kell, hogy a motivációjává váljon cselekedeteiben. Nem kisebb a feladatunk szülőként, mint ezt elérni nála.

Könyvajánlónk a témában:

Szél Dávid: Tabuk és dilemmák a gyereknevelésben
Hal Edward Dunkel: Ordításmentes gyereknevelés
Dr. Vanessa Lapointe: Sérülésmentes gyereknevelés
Vekerdy Tamás: Jól szeretni

Szerzőnk: Mészáros Marianna, Happy Family munkatárs