Egy újszülött érkezése óriási öröm, ugyanakkor hatalmas változást is hoz egy család életébe. Mivel a szülőkre rengeteg új feladat hárul ilyenkor, ezért érdemes már a babavárás időszakában felkészülni. A lakást komfortossá kell tegyük a kicsi számára, és be kell szerezni minden olyat, amelyre a csöppség érkezését követően szükségünk lehet. A gyermekágyi időszak komoly kihívások elé állíthat minket, ezért a rokoni jótanácsok mellett a témában jártas szakemberek véleményét is hallgassuk meg!
A szakszerű babaápolásról és a gyermekágyi időszak kihívásáról szerencsére egyre több szó esik manapság és a hazai szakemberek is – többek között a témában gyarapodó kutatások és szakirodalom révén – egyre több tanáccsal tudják ellátni és támogatni a szülőket.
A terhessége harmadik trimeszterében járó Stohl Luca nemrégiben szakértőkhöz fordult; babagondozó-tanfolyamokon vett részt, hogy az ott megszerzett tapasztalatait hasznosítani tudja. Mert nemcsak a praktikus babaápolásra, hanem a férjével való megváltozott szerepkörökre is igyekszik felkészülni.
„Sokan mondják, hogy könnyen el tud csúszni egy kapcsolat a gyermek születése után. Lassan 10 éve vagyunk együtt a férjemmel, ketten remekül működünk együtt, de tudom, hogy ez a gyermek érkezésével megváltozhat. Talán a legfontosabb, hogy a szeretet, az egymásnak nyújtott támogatás megmaradjon az új helyzetben is. Azt mondják, nem érdekes, ha az első időszakban felborul a megszokott rendszer, anya-apa legyen jól és akkor a pici is jól lesz. Nincsenek leosztott szerepek, a tanfolyamon mindketten élveztük a pelenkázást, öltöztetést és fürdetést is, meglátjuk, hogy ha “élesben” csináljuk, akkor kinek és mi esik jól. Remélem egy darabig nem lesz szükség cumisüvegre, de ha mégis, örömmel adom a kezébe. Nem aggódom, mert amikor látom a páromat más gyerekekkel, akkor megnyugszom” – mondta az ATV műsorvezetője azon a kerekasztal-beszélgetésen, amelyet a Sudocrem szervezett a témában.
Az eseményen a Jön a baba dokumentum sorozata révén jártas, valamint immár nagymamaként is érintett Hadas Kriszta is részt vett.
„Meggyőződésem, hogy egy családban eleve minden a kommunikáción múlik, főleg egy csöppség érkezésével. Tehát a szülők egymással és a segítségül bevont családtagokkal, például a nagyszülőkkel is beszéljenek bátran a kihívásokról, adott esetben a nehézségekről, és persze kellőképp, de túlzások nélkül ünnepeljék meg az aprócska napi sikereket is. Nagyon fontos az is, hogy ne ragaszkodjunk dogmatikusan a régi családi szokásokhoz, hagyományokhoz, hanem első pillanattól kezdve mérjük fel a saját és a babánk igényeit és próbáljuk meg a lehető legoptimálisabban összehangolni őket” – nyilatkozta Hadas Kriszta, a kerekasztal-beszélgetés moderátora.
Még a gyermekágyi időszak előtt közvetlenül kiemelten fontos a leendő édesanya, illetve mindkét szülő mentális felkészülése is. Többek között erről is beszélt Bartos Rita szülésfelkészítő specialista, valamint Zákányi Lili integrált szülő-csecsemő és kisgyermek konzulens.
„A konfliktuskezelés és -megoldás ilyenkor szintén kiemelt szerepet kap az anya és az apa “új” életében. Merthogy a csecsemő érkezése nemcsak a szűk, hanem a tágabb értelemben vett családot is strukturálisan átrendezi. Ezt sokan elfelejtik, és a megváltozott mindennapok belülről és kivülről is alapjaiban megrázhatják egy korábban harmonikus házasság, vagy éppen családi kapcsolat stabilnak gondolt alapjait. De azzal, ha kommunikálunk egymással, kibeszéljük a nap végén kettesben a dolgokat, tehát nemcsak fizikailag támogatjuk egymást, akkor továbbra is megmaradhat a lelki intimitás a két szülő közt” – tette hozzá a Czeizel Intézet szakembere.
Forrás és fotók: Red Lemon PR
Főfotó: Freepik.com