Így lesz a gyerek kedvenc tárgya a történelem

Történelem szakos bölcsészként hiszek abban, hogy a régmúlt dolgai elképesztően érdekesek – legalábbis, ha jól tálalják őket. Még azzal a gyerekkel is meg lehet szerettetni ezt a tantárgyat, aki számára a törikönyv csak egy összedobált évszám- és fogalomhalmazt jelent.

„Neked könnyű, téged ez alapból érdekel, azért mentél történelem szakra” – hallottam a kifogást ezerszer, gyerekektől és felnőttektől egyaránt. Közben pedig én is végig küzdöttem magam a bemagolandó évszám-listákon, a bonyolult fogalmakon, a vaktérképeken, tehát lett volna alkalmam rá, hogy elegem legyen az egészből. De azt is tudom, hogy az évszám, a fogalom és a helynév csak a váz, ami akkor válik élővé és izgalmassá, ha felrakjuk rá a többit – ez a többi pedig az emberi oldal, a mese, a sztori, ha úgy tetszik, akár a pletyka is.

A történelem az emberekről szól

A múltban élt emberek ugyanis épp olyanok voltak, mint mi. Persze különbözött a maitól a világképük, a gondolkodásuk, hiszen másféle viszonyok között nőttek fel és élték az életüket. De alapvetően ugyanazok az emberi ösztönök és hajtóerők mozgatták őket. Szeretet, szerelem, gyűlölet, sértődés, becsvágy vagy éppen mély hit és a világ jobbítására való elkötelezettség – ezek azok az érzések, amelyekbe még a történelmet elszántan utáló gyerek is bele tudja élni magát. És máris fel lehet tenni a kérdést: te mit tettél volna, ha ebbe a helyzetbe csöppensz?

Ott vannak persze az érdekes történetek is. Egy mai sztármagazin és a történelemkönyv valójában ugyanarról szól, csak az idősík más. És egy sztármagazinban közreadott nyilatkozat éppen úgy szépít valamit a valóságon, ahogy egy hivatalos királyi krónika tette régen, hiszen, ahogy mondani szokták, a történelmet a győztesek írják. De ahogy egy mai celebritás sem tökéletes, ugyanúgy a régmúlt királyai, nagy formátumú személyiségei sem voltak azok. Épp ezért izgalmas olyan könyvet, dokumentumfilmet, videót keresni, amely segít kicsit belesni az idealizált kulisszák mögé. Vagy éppen azokról az emberekről, eseményekről olvasni, akiket és amelyeket a hivatásos történetírók szívesen kiradíroztak volna a kollektív emlékezetből.

Mit látunk a filmeken?

Nem véletlen, hogy Hollywood olyan gyakran merít a történelem témaköréből. Persze a látvány és az izgalmas forgatókönyv sokszor fontosabb, mint az adatokhoz való hűség, de ilyenkor máris megvan a beszédtéma. Mi az, ami stimmelt a filmben, és mi az, ami teljesen félrement? Az interneten rengeteg videóban, cikkben elemzik ki a történelmi filmek hiteles pillanatait és baklövéseit, izgalmas dolog ezeknek utána kutakodni egy-egy remek filmélmény után. De még a fantasy filmek, sorozatok is nyújthatnak muníciót, hiszen az elképzelt világok gyakran nagyon is a való világ talajára épülnek.

Utazás a történelem nyomában

A családi nyaralás, pihenés is segíthet abban, hogy a történelem az egész család kedvencévé válhasson. Akár a szomszéd városba látogatunk, akár messzire utazunk, minden tájnak van történelmi látnivalója, vára, múzeuma, ami különösen érdekes lehet. A múzeumok az utóbbi időben egyre inkább építenek a gyerek látogatókra interaktív programjaikkal, kiállításaikkal. De akár egy történelemben jelentős utcán tett séta is izgalmas beszélgetésekre adhat lehetőséget. A nemzeti ünnepek, évfordulók kapcsán is meglátogathatjuk a fontos helyszíneket, és ha már ott vagyunk, akár a telefonunkon is rákereshetünk az eseményekre, a szereplőkre. Egészen más érzés valamit a történelemkönyv illusztrációján látni az iskolában, mint a saját szemünkkel, elérhető közelségben.

De akkor minek az évszám?

És végül egy valószínűleg mindenkit érdeklő kérdés: meg kell tanulni az évszámokat, a helyeket, a fogalmakat? Ha a dolgozat, a történelemtanár ezt kívánja, akkor természetesen igen. Az sem baj, ha a gyerek egy hét múlva nem emlékszik majd az összesre. Annyi biztosan megmarad belőlük, hogy a Rákóczi-szabadságharcot nem az ókorban fogja keresni, Rómát pedig Egyiptomban, és a fogalmak jelentése is fel-feldereng majd, ha szükség lesz rá. Ez lehet, hogy valóban a kevésbé élvezetes rész, de segít, hogy megértsük az érdekesebb történeteket.

Csiki Judit, a Zöldsaláta self care életmódblog (https://zoldsalata.hu) alapító-szerkesztője

Képek: freepik.com