5 tipp, hogy nyugodtabb legyen az óvoda- és iskolakezdés

Nem árt előre tervezni, ha azt szeretnénk, hogy az óvoda- és iskolakezdés a lehető legsimábban menjen. Akár kicsi, akár nagyobb gyerekről van szó, a napi rutin átállításával mindenképpen megkönnyíthetjük az első hetek nehézségeit.

1. Reggel és este

A kicsiknek sokszor még ösztönösen megy a korán kelés, a nagyobb gyerekek lefekvési ideje azonban a legtöbbször elcsúszik a szünetben. Érdemes ezt legalább az utolsó hetekben helyre állítani. Van, akinek néhány napnyi fokozatos átállás is elegendő, másoknak több időre van ehhez szüksége az iskolakezdés előtt. Bár vannak olyan diákok, akiknek a korai lefekvés és a korán kelés teljes iskolai pályafutásuk során nehézséget jelent, valamiféle kompromisszumos megoldást mégiscsak érdemes kidolgozni a családban, hogy kialakuljon a lefekvés és a felkelés megfelelő ritmusa.

2. Programok és pihenés iskolakezdés előtt

Gondoljuk át, milyen volt a nyár? Pörgős, programokkal teli, vagy inkább nyugodt mederben folytak a napok? Egyik sem rosszabb a másiknál, a szünet utolsó hétvégéjét azonban érdemes ennek fényében, a családtagok igényeit szem előtt tartva megszervezni. Ha inkább egy kis passzivitás esne jól gyereknek és felnőttnek egyaránt, szánjuk ezt a pár napot a pihenésre, az átkapcsolásra, legfeljebb egy nyárzáró cukrászdázást tervezzünk be. Ha viszont még szereznénk pár izgalmas családi élményt, térképezzük fel a nyárbúcsúztató családi programokat. És természetesen az élmények szerzését ne hagyjuk abba csak azért, mert eljött az iskolakezdés! Ősszel is számos csodás program vár majd, ne érezzük úgy, hogy ezek ideje csak a következő iskolai szünetben jöhet el újra.

3. Izgalmas készülődés

Az óvodai felszerelések és az iskolaszerek vásárlása különösen a kicsiknek nagy élmény. A nagyok sokszor elintézik a kérdést néhány füzet és toll beszerzésével, mégsem érdemes ezt a feladatot az egyszerűség kedvéért átvenni tőlük. Ha a picikkel együtt vásárolunk, biztosak lehetünk benne, hogy szívesen használják majd az önállóan kiválasztott felszereléseket, a tornazsákot, tolltartót. Náluk a vásárlás az új szerzemények otthoni átnézése elő is készíti kissé az átállást. A nagyok esetében pedig azért nem érdemes szülőként túlzottan önállóskodni, mert úgysem tudjuk követni, hogy épp mi számít tini-körökben menőnek és kínosnak. Ha a gyerek magának választja ki a ruhákat, cipőket, táskát, tolltartót, ebben az esetben is nehezebb tévednünk.

4. Vegyük komolyan a beszoktatást!

Minél kisebb a gyerek, annál több időt hagyjunk a közösségbe szoktatásra. Az óvodai beszoktatásnak megvan a maga fokozatos rutinja, de a kis elsősöknek is szükségük van néhány könnyedebb napja, amíg megszokják az új közösséget. Ami viszont kicsikben és nagyokban egyaránt közös: beszélgessünk velük sokat az óvoda, iskola életéről. Így hamarabb kiderülhet az is, ha a gyerek valamiért nem érzi jól magát az adott közösségben, és hamarabb léphetünk.

5. Tanuljunk iskolakezdés előtt?

A szakemberek véleménye is megoszlik arról, érdemes-e előszedni a tavalyi tananyagot és ismételni egy kicsit, mielőtt beindulna az új tanév. Van, aki azt mondja, az alsósokkal érdemes egy kicsit gyakorolni – akár a mindennapokban – az olvasást, a bevásárlólistán szereplő tételek árának összeadását. A nagyobbaknak pedig ott vannak a kötelező olvasmányok. A gyerekek sem egyformák, van, aki örömmel végez el ilyen apró feladatokat, mások a tananyagban szereplő feladatok említésétől is menekülnek. Érdemes ebben is megtalálni az egyensúlyt az iskola elvárásai és a gyerek habitusa között.

Csiki Judit, a Zöldsaláta self care életmódblog (https://zoldsalata.hu) alapító-szerkesztője

Képek: freepik.com