Fájó torok, köhögés, tüsszögés – télen szinte tipikusnak mondható tünetek. És bár 100 százalékos tipp nincs a téli nátha elkerülésére, néhány fontos lépést mégis megtehetünk annak érdekében, hogy a lehető legkevesebb esélyt adjuk a kórokozóknak.
Annak, hogy a nátha és más felső légúti betegségeknek épp a tél a főszezonja, több oka is lehet. A hideg időjárás annyiban játszik szerepet a betegség terjedésében, hogy optimális körülményeket biztosít a vírusok szaporodásához. Gyengíti az immunrendszert, rontja a védelemért felelős sejtek hatékonyságát. A téli fényhiányban az immunrendszert támogató D-vitaminból is kevesebb van a szervezetünkben. A felső légúti megbetegedéseket okozó vírusok számára ez a hőmérséklet az ideális: egyes kutatások szerint ilyenkor a vírusok körül géles bevonat képződik, amely védi őket. Amikor bekerülnek a légutakba, az ottani melegben ez a bevonat feloldódik, és a kórokozók máris elszaporodhatnak.
Télen több időt töltünk zárt térben, sok ember társaságában – itt mindig nagyobb a fertőzésveszély, különösen, ha ritkán szellőztetünk. A fűtött helyiségekben ráadásul gyakran száraz a levegő, ami kiszárítja az orr és a felső légutak nyálkahártyáját, tovább rontva ezzel a védekező képességüket. A kérdés csak az, hogyan védhetjük ki ezeket az évszakra jellemző ártalmakat
Egészséges étrenddel a nátha ellen
Az immunrendszer támogatásának nincs jobb módja, mint az egészséges életmód. Érdemes ilyenkor különösen figyelni a táplálkozásunkra: nyáron, amikor sorra érnek a finom gyümölcsök, zöldségek, könnyebben fogyasztjuk őket, télen viszont sokan megfeledkeznek róluk. Pedig ilyenkor is fontos a vitaminok, ásványi anyagok pótlása. Olyan olcsó, ám hatékony vitaminforrásokat is bevethetünk, mint a cékla, a fekete retek, vagy a savanyú káposzta – ez utóbbi probiotikus baktériumai útján az immunrendszer működésének támogatásáról is gondoskodik. A zöld leveles zöldségek, a citrusfélék, a sütőtök is segítenek a szervezet egyensúlyának megőrzésében. Mivel D-vitaminból ilyenkor az európai lakosság nagy része hiányt szenved, érdemes ezt étrend-kiegészítővel pótolni, de természetesen mindig csak az orvos megkérdezése után. Az alkoholt és a dohányzást viszont ilyenkor is jobb mellőzni.
Menjünk a szabadba!
A rendszeres mozgás is segít az immunrendszer és az egész szervezet karbantartásában, hogy az sikerrel vegye fel a harcot a nátha ellen. A legjobb, ha lehetőleg hetente ötször, minimum fél órát sportolunk. Nem feltétlenül kell edzőtermi edzésekre gondolni, az egészségi állapotunk javítására akár egy könnyű séta, vagy egy erdei kirándulás is alkalmas lehet, ha rendszeresen tesszük. Már csak azért is, mert a szabadban mozogni különösen jó hatású.
A pihenés is segít a nátha megelőzésében
Az egészséges életmód harmadik „lábáról”, a pihenésről sem szabad megfeledkeznünk. A kialvatlanság ugyanis károsan hat a szervezet, ezen belül az immunrendszer működésére. Legyen prioritás a napi 7-8 óra alvás, lehetőleg nem túlfűtött hálószobában. Már csak azért is, mert kipihenten az év végi stressznek és a sötét, hideg napok kiváltotta hangulatzavaroknak is jobban ellenállunk így. A mozgás és a regeneráció, vagyis az elegendő pihenés egyensúlya hatékonyan ellensúlyozza a feszültség immunrendszerre gyakorolt káros hatását, hogy ne vegyen le minket a lábunkról túl gyakran a nátha.
Ne feledkezzünk meg a kézmosásról!
Az alapos kézmosás technikájáról eleget hallottunk a járvány idején, érdemes feleleveníteni: legalább 20 másodpercig szappanozzuk a kezünket, ne hagyjuk ki az ujjak közét és a körmök alatti területet sem. Ha nincs módunk kezet mosni, használjunk alkoholos kézfertőtlenítő zseléket. Amennyire csak lehet, kerüljük el a zsúfolt, zárt helyiségeket, ha ilyen helyen kell tartózkodnunk, elővehetjük a szintén a járvány idején viselt maszkot. Közös használatú felületek, például a buszok, villamosok kapaszkodóinak érintése után fertőtlenítsük a kezünket, és lehetőleg ne nyúljunk az arcunkhoz, szemünkhöz, orrunkhoz, szánkhoz.
Akit pedig mégis utolért a nátha, csakis zsebkendőbe, vagy legalább a könyökhajlatába köhögjön, tüsszentsen. A kezünkről ugyanis minden felületre rákerülhet a kórokozók tömege, és könnyen eljuthat másokhoz. Betegen, vagy ha bujkál bennünk a nátha, inkább maradjunk otthon. A pihenés gyógyít, míg ha valaki betegen is bemegy a munkahelyére (vagy betegen is beküldi a gyereket az iskolába), nem csak a gyógyulást hátráltatja, hanem a többieket is megfertőzheti. Legyen ez a néhány nap a forró teáé, levesé és a lelassulásé, mindenkinek jobb így.
Csiki Judit, a Zöldsaláta self care életmódblog (https://zoldsalata.hu) alapító-szerkesztője
Képek: Freepik és Shutterstock