Könyvekkel és filmekkel is közelebb hozhatod a természetet gyermekeidhez

A családi természetjárás és az erdei túrák hatékony kiegészítése lehet egy jó könyv vagy egy érdekes film, ami felkelti a gyerekek érdeklődését az állatok és a fák felé, rányitja szemüket az erdő titokzatos, izgalmas világára. A kicsik imádják az állatokról szóló meséket, kikerekedett szemmel bámulják a képernyőn megelevenedő kedvenceiket, és majd felemlegetik a látottakat, hallottakat az erdei kirándulások során is.

Nemcsak tartalmas szórakozás, de könnyed ismeretterjesztés is ez a fajta környezeti nevelés, amit szülőként átadhatunk gyermekünknek. Nyúljunk vissza nyugodtan Bambihoz, a kis Vukhoz vagy Fekete István Bogáncsához, ám érdemes körülnézni az aktuálisan megjelenő könyvek és filmek között is, hiszen a klímaváltozás kérdései, bolygónk élhetőségének védelme olyan fontos témák, melyek nyomán számos könyv lát napvilágot, nemcsak a felnőttek, hanem a gyermekek szemléletformálása érdekében is. 

KÖNYVAJÁNLÓ

Peter Wohlleben: Érted a fák beszédét?

6 – 12 éves gyerekeknek ajánljuk!

A német erdész A fák titkos élete című könyvével robbant be néhány éve a köztudatba. Gyermekeknek szóló, gyönyörűen illusztrált és erdei kalandozásokra buzdító műve egy különleges nézőpontból ragadja meg a kicsik figyelmét. Mindenkit érdekel, mit tanulnak a fagyerekek az iskolában, hogyan tudnak a fák esőt csinálni, mennyire okosak a rovarok vagy mivel táplálkoznak télen a fák és az állatok. A megszokottól eltérő erdei történetek mellé számos kvíz és „Próbáld ki” gyakorlat is jár, ami a szülők segítségével élménnyé teszi az erdei sétákat. Ez a könyv sokat segíthet abban, hogy a gyerekek megismerjék, megszeressék és megvédjék az erdő lakóit és természetes környezetét.
(Kolibri Kiadó, 2018)

Gévai Csilla: Nagyon zöld könyv

8-14 éves iskolásoknak ajánljuk!

„Most még gyerek vagy, de pár év, és felnőtt leszel, és ha van hozzá kedved, akkor sokat tanulsz majd, és okos és bátor felnőtt lesz belőled, olyan ember, aki meg akarja védeni azt a bolygót, amin él. Ezért mesélem el épp neked ezt a sok mindent, mert tudnod kell róla!” – így hangzik az elkötelezett író, környezetvédő és pedagógus előszava az általános iskolás korosztálynak készült könyv elején. És valóban, a szerző közvetlen, néha vicces, ám mindig komoly, igazi szemléletformáló stílusban világít rá az ökológiai lábnyom, a globális felmelegedés, az energiaforrások, a csökkenő vízkészlet, a szelektív hulladékgyűjtés fogalmaira. Mi miért történik, és mit tehetek ellene a Föld védelmében. „ Itt az ideje tanulni a hibáinkból, és elkezdeni a rendrakást. Benne vagy?”
(Pagony Kiadó, 2019)

Mesék a csodakertről az egyetlen földért
Boldizsár Ildikó szerkesztésében

10 éves kortól, felnőtteknek is ajánljuk!

56 csodálatos mese olvasható ebben a válogatásban az ember és a természet közti kapcsolatról a világ minden tájáról. Amikor még rendben mentek a dolgok, Ember és állat szövetsége, Mit kapott az ember a természettől?, Megbomlott egyensúly, És ahogy újra rendben mehetne – a fejezetek címei kristálytisztán lekövetik a világban zajló folyamatokat és segítenek egy tudatosabb világ felépítésében. „ Kevés olyan mesehős van, aki saját önző céljait szem előtt tartva leigázná, kizsákmányolná vagy elpusztítaná mindazt, ami őt körülveszi. A világ teljességét tisztelő mesehősök inkább arra törekszenek, hogy szót értsenek a természeti elemekkel és képződményekkel, beszélgessenek velük, és apró jelekből is megértsék őket, azaz együttműködjenek velük.” – írja bevezetőjében Boldizsár Ildikó. A mesék természetesen mindenkinek szólnak, gyermekeknek és felnőtteknek is.
(Magvető Könyvkiadó, 2019)

FILMAJÁNLÓ

A legszebb magyar természetfilmek – a klasszikus 12 hónap az erdőn, Vad Magyarország – A vizek birodalma, Vadlovak – Hortobágyi mese, Vad Szigetköz – A szárazföldi delta, Vad víz – Aqua Hungarica, Vad Kunság – A puszta rejtett élete, Vad erdők – vad bércek – mellé hadd ajánljunk egy különleges japán varázsmesét. A japánok és az erdők szoros kapcsolatáról egyre gyakrabban hallunk a gyorsan terjedő Sinrin yoku – erdőfürdő mozgalom apropóján, ám Hayao Miyazaki japán rendező csodálatos animációs filmjei nyomán még inkább elmerülhetünk a természet, a természeti erők és az ember kapcsolatában. A híres japán rendező animációs filmjeit – A vadon hercegnője, Chihiro Szellemországban, Nauszika – A szél harcosai, Laputa – Az égi palota – mind-mind ajánljuk felnőtteknek és gyerekeknek is, ám jöjjön elsőként Totoro, az erdő szelleme:

Totoro – A varázserdő titka
Japán animációs film

Csupa kedvesség, csupa szépség ez az erdei történet, melynek főszereplője egy kislány, aki a nővérével és édesapjával egy vidéki házba költözik, miközben édesanyjuk a kórházban lábadozik. Itt fedezi fel az erdőben lakó varázslatos lényeket, köztük Totorót, valamint az embernél jóval hatalmasabb erőket, amiket érdemes tiszteletben tartani.
A magával ragadó mese a Netflixen és a www.videa.hu oldalon tekinthető meg.

Szerzőnk: Mészáros Marianna, világutazó- és erdőjáró blogger, a családi kirándulások és utazások szakértője