Bizonyára sokatok találkozott azzal a gondolattal, hogy ha nem vagy fent valamelyik közösségi oldalon, nem is létezel. És bizonyára többeteknek okozott már lelkiismeret-furdalást/irigységet/vágyakozást/elégedetlenséget/értetlenséget egy-egy tökéletesen sikerült insta poszt. Sőt, szinte biztos vagyok benne, hogy nem vagyok egyedül a meghökkenéssel, mikor rácsodálkozom egy-egy „nem teljesen épelméjű” youtube videó nézőszámaira.
És persze nem egyszer kapott el az érzés:
„hát ezt én is meg tudnám csinálni!”
És míg nekünk, „öreg” y és z generációnak, volt lehetőségünk fejlődés közben megtanulni a közösségi és videómegosztó oldalak használatát, addig a gyerekeink beleszülettek egy olyan világba, ahol sokaknak alap, hogy a velük kapcsolatos képek és hírek szinte azonnal a hírfolyamban landolnak. Ami persze egyáltalán nem biztos, hogy jó dolog!
Indult egy figyelemfelkeltő mozgalom: #gondolkodjmielőttposztolsz
Ahol a gimnáziumi végzősök többsége influenszerként képzeli el a jövőjét. Ahol, ha jókor jó helyen táncikálsz, az akár karriered beindítója is lehet. És valljuk be, ha a fent említett érzések bennünk is megfogalmazódnak, nem csoda, hogy ez a gyerekeinket is frusztrációval töltheti el. Mi tulajdonképpen hálásak lehetünk, hogy a „mi időnkben” elkövetett kamaszos balhék, divatdiktátor szerkók, az önkifejezésünket hirdető hihetetlen frizurák és sminkek csak a családi és baráti anekdotákban maradtak fent és nem került fel a soha nem felejtő világhálóra.
Nem mehetünk el a leselkedő veszélyek mellett!
Mi a magunk részéről annak vagyunk a hívei, hogy a megfelelő időben inkább tőlünk, szülőktől tanulják majd meg használni gyerekeink az internet-használatot, már ha tudjuk tartani a lépést a gombamód szaporodó közösségi felületekkel. Ne izguljatok, nem fogjuk elvinni a gondolatot, arra hogy minden, ami internet, az az ördögtől való! Hiszen nagyon sok hasznos tartalmat találhatunk a közösségi oldalakon, amiket szerencsére nem kell nagyítóval keresni. De nem mehetünk el a leselkedő veszélyek mellett, mert ahogy a mondás is tartja: jobb félni, mint megijedni. Biztosan sok rémtörténetet olvastatok/hallottatok/láttatok, ami gyerekek kárára zajlott az interneten. Legyen szó kiközösítésről, csúfolásról, bullyingról. Szerencsére ma már több olyan könyvet is találhatunk a polcokon, ami ezzel a témával foglalkozik.
Össze is szedtünk Nektek párat, reméljük segítségetekre lesz!
Kertész Edina: A milliomos szamár
Vicces, fordulatos gyerekregény, Robiról a szamárról, aki Pumped Gabóhoz hasonlóan jókor és jó helyen csinált valami meghökkentően vicceset, aminek köszönhetően váratlanul lett híres és mesésen gazdag. Hiszen a Tyúktyubra felkerült videója hihetetlen nézőszámot produkált.
De ez a világ amilyen gyorsan fel tud emelni, pont olyan gyorsan tud megbuktatni. Mind a sikerre, mind a bukásra fel kell tudni készülni, ami persze borzasztó nehéz. Anélkül, hogy lelőném a fordulatokat, remélem nem baj, ha elárulom, hogy ez a történet happy enddel végződik.
8 éves kortól ajánljuk
Kertész Edina: Lajhár a sztár
Lona lajhár. Lona szeretne menő lenni. Lona szeretné, hogy az osztály menő lányai szeressék. Sajnos az osztály menő lányai nem gondolják úgy, hogy Lona menő. Mikor Lona megpróbál úgy kinézni az instagram fotókon, mint a menő lányok, megtapasztalja mi a megszégyenítés és, hogy mennyire fáj a csúfolás. Lonának szerencséje van, mert szövetségest és barátot is talál és egy remek pedagógussal is hozza össze a sors, így van lehetősége megmutatni, hogy milyen is ő valójában és, hogy a népszerűséget hogyan lehet építően felhasználni.
Kertész Edinának a zsenialitását mutatja, hogy ezekről a témákról lehet viccesen, fordulatosan és nagyon elgondoltatóan írni, remélem folytatódik majd a sorozat!
Hajba László rajzai továbbra is csodálatosak!
8 éves kortól ajánljuk
Wéber Anikó: Az osztály vesztese
A témában már klasszikusnak számít ez a könyv, mi is ajánlottuk már többször is. A történetet, amiben egy osztály zárt Facebook csoportjára felkerül egy kép egy maszkos gyerekről, akinek feje felett ott virít a kiírás: az osztály vesztese. Egészen a történet végéig nem tudjuk, hogy ki az áldozat, és ki az elkövető. Megismerjük a történetben szereplő karakterek történetét, fájdalmait és azt, hogy miért lehetne Ő akár mindkét szerepben. Sok „miért”-re választ kapunk, valamint a könyvet olvasva elgondolkodhatunk, hogy még annak az élete sem tökéletes, akinek esetleg úgy látszik, hogy az.
10 éves kortól ajánljuk
Jeli Viktória-Tasnádi István: Kettős:Játék
Ebben a könyvben két szemszögből is találkozunk az internetes játékok virtuális valóságával. Két világnézet, két különböző élethelyzet, két avatar. Egy fiú és egy lány. Kettőjük beszélgetését olvashatjuk és gondolatait olvashatjuk egyik, majd másik szemszögből, ugyanis ez egy kétirányú könyv, ami középen összefolyik és mikor a VR és a valóság összetalálkozik, ott ér véget a könyv. Ezzel üzenve, hogy a kettő néha köszönő viszonyban sincs egymással, ezért nem is összemosható.
Nagyon elgondolkodtató könyv és nem mellesleg nagyon rövid, ezért becsempészhető azon tinik életébe, ahol a számítógépes játékok már elkezdték a térhódítást!
12 éves kortól ajánljuk
Gary Chapman-Arlene Pellicane: Netfüggő gyerekek
Ez a könyv, nagy segítség lehet a digitális nemzedék szüleinek. Gary Chapmant már ismerhetjük, a szeretett nyelvekről szóló tanulmányai révén, szerzőtársával kutatási eredményeken és gyakorlati példákon keresztül mutatják be, mi mindent tehetnek a szülők azért, hogy a technológia ne szétzilálja, hanem inkább összehozza a családot.
Könyvéből megtudhatjuk:
– mennyi képernyőidő számít túl soknak, és hogyan szabhatunk reális időkorlátokat
– miként taníthatjuk gyermekeinket tudatos képernyőhasználatra
– hogyan helyettesíthetjük a képernyőidőt közös családi időtöltéssel
– hogyan segíthetünk gyermekeinknek a társas készségek elsajátításában
– szülőként milyen mintát adunk saját képernyőhasználatunkkal
Szerzőnk és fotók: Fejős Panni, olvasórovat-szerkesztő