Ezt a témát vizsgálja kedves bloggerünk, Kriszti, aminek kapcsán szerkesztőségünk tagjaival nagy fejbólogatások közepette megállapítottuk, hogy ez aztán már minden családot érint, „csak tudnám, más hogy csinálja”-kategória. Jöjjenek hát az ötletek!
Totál retró vagyok! Kislány koromban még nem ismertem az okostelefon, a Facebook, a mobilról letölthető játékok és a Youtube csatornákon nézhető mesék fogalmát. Helyette ismertem a fogócskát, a bújócskát, az Amerikából jöttemet, na meg a szabadban játszható gumikötelezést. A mai gyerekek – tisztelet a kivételnek – ki se mozdulnak a négy fal közül, még a legnagyobb melegben is ágyban fekszenek, és kockulnak a mobiltelefonjukon. Az alábbi posztban elhoztunk számodra néhány remek játékot, amihez ezúttal csupán egy kikapcsolt mobilra lesz szükségünk.
Játékalkalmak minden gyermek számára bármikor adódhatnak, akár otthon, autóban, dugóban araszolva, váróban az orvosnál, vagy egy nyári táborban. Ilyenkor persze a legkézenfekvőbb megoldás, hogy a kicsi kezébe nyomjuk a mobilt, akinek ezzel így hosszú időre lekötjük a figyelmét, de nem biztos, hogy mindig ez a legjobb ötlet.
Abban a családban, ahol többen vannak testvérek, könnyebb játszótársat találni, de ez nem jelenti azt, hogy az egykéknek csupán az online közösségi élmény maradna. A kicsiknek készíthetünk csupa jópofa, élvezetes játékot, amivel aztán felügyeletünk mellett, otthon, a négy fal között játszhatnak, míg a nagyobbak kereshetnek maguknak a családon kívülálló játszótársakat: barátokat, osztálytársakat, szomszéd gyerkőcöket.
Szóval, ha neked is eleged van a drága gyerekjátékokból, és az okostelefonról letölthető interaktív játékokról, próbáld ki ezeket!
JÁTÉKOK A SZABADBAN!
Nagyváradon, egy nagy kertes házban nőttem fel, így tisztán emlékszem, hogy a ház környéke, na meg az udvar mennyi lehetőséget kínált a szabályokat nélkülöző, spontán játékokra. Ezek közül az én személyes nagy kedvenceim:
Fakanál baba
Talán még a Barbie babámnál is kedvesebb volt számomra a nagypapám által készített fakanál babám, amit mindig féltve gondoztam, neveltem és öltöztettem. Mi lenne, ha te is készítenél a kislányodnak egyet?
Gumizás
Imádtam! A nagymamám már annál kevésbé, mert mikor játék közben elszakadt, mindig az ő varrós dobozából csentem ki a nagyapám nadrágjaiba szánt gumikat. A játékhoz kell egy kb. 3 méteres hosszúságú, keskeny gumipertli, amit a két végénél összecsomózunk, kell legalább 3 játékos – kettő, aki egymással szemben áll, kis terpeszben állva a bokájára húzva a gumit, és egy, aki ugrál. Én csak úgy emlékszem erre a játékra, hogy mindig azt kiabáltuk: „rábekiberáki”!
Cérna-levevős játék
Erre a játékra a nagymamám tanított meg, két pulóver megkötése között, és az a legjobb benne, hogy tök egyedül is játszható. A cérnalevevőst egy zsinórral vagy cérnával lehet végezni, melynek során az egyik játékos kezére és ujjai közé meghatározott rend szerint felfűzi, majd a másik játékos szintén az adott szabályok szerint ujjaival alányúl és anélkül hogy szétesne a figura, átveszi egy új elrendezést hozva létre.
Bújócska
A bújócska a szabadban játszható, és szerintem világszerte ismert és kedvelt szórakozásnak számít. A játékban tetszés szerinti számú gyerek vehet részt. Először a gyerekek egymás közt kiszámolják, ki legyen a hunyó. A hunyó falnak/fának fordulva elszámol ötvenig, majd elkiáltja magát: Aki bújt, bújt, aki nem, megyek! A többiek a számolás alatt elbújnak, de akit a hunyó elsőnek megtalál, az lesz a következő hunyó.
Fogócska
Soha nem voltam egy nagy futó, ennek ellenére a fogócskát nagyon szerettem. A játék lényege, hogy ki kell számolni, a csapatban ki legyen a fogó, vagy macska. A többiek ezután szétfutnak az udvaron, a macska pedig utánuk. Akit megfog vagy megérint a fogó, az kiáll. Aki utoljára marad, az lesz a következő körben a cica fogó, és a játék kezdődhet elölről.
Nyuszi ül a fűben
A Nyuszi ül a fűben játékot főleg a kisebbeknek ajánlanám. A játék lényege, hogy a gyerekek számolással kiválasztják egymást között ki legyen a nyuszi, aki leguggol, s akit ezután a többiek körbeállnak. A nyuszi a tenyerébe temeti az arcát, a többiek pedig kézen fogva körbe-körbe sétálnak körülötte, miközben ezt énekelik:
Nyuszi ül a fűbe, fűbe szundikálva,
nyuszi talán beteg vagy,
hogy már nem is ugorhatsz?
Nyuszi hopp, nyuszi hopp,
Máris egyet elkapott.
Amikor a mondóka véget ér, a nyuszi ugrándozva kiugrik a körből, és megfog a körből egy játékost, akivel aztán helyet cserél, és a játék így folytatódik tovább.
Amerikából jöttem….
Szabadban és a szobában is játszható. A lényege, hogy egy játékos kimegy a szobából, és kitalál magának valamilyen foglalkozást, a többiek pedig addig bent maradnak. Ezután a játékos a kitalált munkájával visszamegy a többiek közé, majd ezt mondja: Amerikából jöttem, híres mesterségem címere: …
A foglalkozást mutogatással próbálja megismertetni a játékosokkal. Ha valaki kitalálja, hogy milyen mesterségről van szó, akkor a következő körben ő lesz a „mutogató”.
Kő, papír, olló
A suliban szinte minden szünetben ezt játszottuk az osztálytársaimmal, de még a gimis évek alatt is, amikor gyakornokként el kell dönteni a csapatból, hogy ki mosogat el a nap végén, így ez egy remek játék a vitás kérdések eldöntésére is.
Az élet tele van csodálatos pillanatokkal, ne engedjük, hogy a gyerkőcök a mobilon lógva éljék át mindezt!
Szerzőnk: Antalfy Krisztina, aki a voilamode.blog.hu oldal alapító-szerkesztője is