A jó idő beköszöntével elérkezik a szabadtéri sport szezonja is. Érdemes minél többet kint lenni a jó levegőn a gyerekekkel – és persze nekünk, felnőtteknek is jót tesz a szabadban végzett mozgás. De milyen sportokat érdemes kipróbálni ilyenkor?
A szabad levegőn mozogni remek dolog. Nem csak a kalóriákat égeti és az erőnlétünket javítja a szabadtéri sport, hanem a fejünket is kiszellőztethetjük vele a téli bezártság után. Ráadásul a szervezetünk számára fontos D-vitaminra is szert tehetünk, ha a szabad levegőn tartózkodunk (persze a megfelelő fényvédelemre már ilyenkor, kora tavasszal is érdemes gondolni). Már csak azt a sportágat érdemes kiválasztani, amelyet örömmel űzünk – és amely a gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt biztosítja a kellemes és hasznos időtöltést. Lássuk a legjobbakat!
Sport és közlekedési eszköz egyszerre: pattanjunk biciklire!
A kerékpár az egész családnak remek közlekedési eszköz és túratárs lehet, ráadásul biciklivel eljutni valahová sokkal környezetkímélőbb alternatíva, mint kocsival menni. Egy biciklis túra a közeli zöldben az egész családnak remek hétvégi program lehet. A biciklizés remek kardioedzés, és bár elsőre nem gondolnánk, de a láb izmai mellett a test stabilizálása által a felsőtest izmait is edzi. Ráadásul remekül javítja az egyensúlyérzéket. Mindezt pedig úgy teszi, hogy sport közben nem az edzés várható hatása jár az eszünkben, hanem a táj szépsége, az, hogy kerékpárral olyan területeket is felfedezhetünk, ahová gépkocsival egészen biztosan nem jutánk el.
Testedzés a betonon gurulva
Tavasszal a legtöbb korcsolyapálya bezárja kapuit, ám a korcsolyázást nyugodtan folytathatjuk, ha jégkorcsolyáról görkorira váltunk. A városban bárhol elindulhatunk görkorcsolyával, akár a házhoz legközelebb eső parkban is űzhető ez a sport. Ráadásul mind a testre, mind a szellemi képességekre jó hatással van a görkorcsolyázás. Fejleszti az egyensúlyérzéket, a mozgáskoordinációt, segít a jobb és a bal agyfélteke működésének összehangolásában, ennek hatása pedig a gyerek iskolai teljesítményében is megmutatkozhat. Egyes feltételezések szerint a görkorcsolyázás még az írás-olvasási nehézségekkel küzdő gyerekek fejlesztésében is segíthet. A szülőket pedig a jó kondíció megtartásában és az egészséges életmódban támogathatja a rendszeres görkorcsolyázás.
Rolleren a városban
Szintén remek városi közlekedési eszköz és egyben kiváló tavaszi sport a rollerezés. A gyerekek testi-lelki fejlődéséhez a görkorcsolyához hasonlóan járul hozzá a rolleren gurulás is: a roller egyensúlyban tartása megtanítja a gyereket, hogy a mozdulataira koncentráljon, és képes legyen a mozgás, az irány és a sebesség rendszerén belül tájékozódni, és saját testének elhelyezkedését, határait megítélni. Mindeközben pedig nem utolsó sorban remekül szórakozik. A nagyobbak és a felnőttek akár a városi közlekedésben is hasznát veszik egy könnyű, összecsukható rollernek.
Tollaslabdázás
A tollaslabda viszonylag olcsó, bárhol játszható játék, amely javítja a reflexeket, fejleszti a figyelmet, és fokozza a gyorsaságot. A stratégiai gondolkodás és az intelligencia fejlesztésében is nagy szerepe van. Ráadásul ez a sport a család minőségi, együtt töltött idejéről is gondoskodik. A játékot a legkisebb, felnőtt és akár idősebb tagjai is együtt játszhatják a kertben vagy a parkban.
Kirándulás
A természetjárásnak csak az egyik remek hatása az erőnlét javulása. Persze a kirándulás, különösen a nagyobb túrák remekül karban tartják az izmokat, valamit a szívet és az érrendszert, mégis inkább a lelki hatását érzékeljük. A természetbe kiszabadulni ugyanis egyedülálló élmény. A zöldellő táj, a természet hangjai és illatai pihentetik a lelket, kiragadnak a hétköznapokból.
Ráadásul az együtt szerzett élmények a minőségi időről is gondoskodnak.
Szerzőnk:Csiki Judit, a Zöldsaláta életmódblog (https://zoldsalata.hu) alapító-szerkesztője
Fotók: freepik.com/shutterstock.com